How I Feed My Family Of 7 On A $85 Week Budget From Walmart

                          Introducing Pickup Discount: Save Even More when you Pick up in Store at Walmart.com!

weekly budget week one

Some items pictured are extras and household essentials not included in this post. For savings on household, essentials see my money saving Monday’s post link at the bottom of this post.

 How I feed my family of 7 on just $85 a week budget

First of all, I know what your thinking that’s not even possible. So I’m here to tell you it is! In addition, we eat well and often have leftovers. I have always tried to be frugal and save money in every way I can. But now it’s the beginning of a new year and we are ready to really buckle down get serious and save some money. I have been searching Pinterest daily since I can remember. Always trying to find new ways to save and plan our meals.

I have tried it all! Freezer cooking, crock pot cooking, batch cooking, extreme couponing, shopping at Aldi, Rulers, Kroger, Target anything you can think of I have tried. It all benefited our family and worked well for about 2 weeks maybe a month. I could never seem to stick with it due to our crazy busy schedules. So I’d read a blog post. Get all excited. Set a goal to save money on our food budget and go for it.

Then over time it slowly faded. I’d get busy and one week I wouldn’t have time to make the detailed list, cut the coupons, freeze those meals or whatever else. Finally, that 1 week turned into 3-4 weeks. So I would go over our food budget again to see we had spent entirely too much money and as a result upset. Go back to Pinterest again only to repeat this cycle.

So here I am feeling stuck. Still trying to save money for our family but always feeling let down. I’m thinking their Has got to be a better way. A better way for moms like me who are busy and have kids to still save money and create a realistic grocery budget without all the hassle. To only have to shop one store and not have to use coupons, price match, cook in bulk or any of that stuff. So I set a goal to find a way!

A grocery Budget you can stick with.

After a few months of research, I have done that. I will share with you simple meals I’ve come up with. Each will have a detailed price list with cost per item and total meal cost. So all you have to do is pick a meal and go to WalMart and buy the items. How amazing! This is exactly what I was looking for but couldn’t find. So my hope is that other moms who are looking for a simpler solution can use these meals to simply your life. Most of all I have done all the hard work for you. 

These meals are not elaborated but they are affordable simple meals you can feed your family on a very small budget. I’ve tried my best to keep each meal at $12 or under. One may be a little less or more so it even’s out. Also, I only shop at WalMart. Since WalMart is the only grocery store I have in my small town. Because of this, I use every great value brand item I can to further cut cost and get my grocery budget down. I have found everything great value brand I’ve tried has been as good or better than the name brand products. We would have to travel 1 hour to the nearest Sams, Target, or Aldi’s. We have done this in the past but it’s not very convenient with 5 kids.

UPDATE:

My Walmart now offers grocery pick up! And it is just as life changing as I’d have imaged! below I’m going to link a code to save you money on your first grocery pick up.

Wal-Mart.com USA, LLC

 

PLUS some WalMart’s finally have where you can order your groceries online and simply go to the store to pick up and they even load them in your car. that’s like a mother’s DREAM. Please please let our WalMart start doing this soon.

 Ok, so enough rambling and I’ll finally get to showing you our week one meal plan on a small budget.


Meal Plan Week One

Please keep in mind prices may vary depending on where you live these are the prices in Kentucky.

 chicken pot pie

Chicken Pot Pie Served With Biscuits (Click for recipe)

  • 4  pie crust $1.53 each
  • carrots $ 0.84
  • celery $1.93
  • onion $1.00
  • chicken broth $0.77
  • 3 large chicken breast  $3.43
  • biscuits $1.98 ****optional

Total cost $13.01

power pressure cooker bbq pulled pork recipe

BBQ Pulled Pork With Chips (click for recipe)

  • 4 lb Bone-in pork shoulder roast $5.66 @1.54 Lb
  • Sams BBQ Sauce 40 oz $2.24
  • Great Value regular chips $2.98
  • Great Value hamburger buns $0.88

Total cost $11.76

pork chops Pork Chops With Mac N Cheese And Potatoes

  • Pork chops (mine had 8 to the pack) $5.01
  • Great Value shells and cheese $1.64
  • 5 Lb bag russet potatoes (you have enough to use for 2 meals) $2.00
  • Pork chop seasoning Great Value $1.18

Total cost $9.83

Tuna Noodle Casserole 

  • 4 small cans of great value tuna $2.96 drained
  • 1/2 cup white onion diced $1.00
  • 4 oz cream cheese $0.92
  • 1 can of great value cream of mushroom soup $1.84
  • 1 8 oz bag extra wide egg noodles great value brand $1.00
  • 1 cup shredded Colby jack cheese $3.12
  • 1 cup french fried onions $0.96
  • 1/4 cup milk
  • 1 teaspoon garlic powder
  • salt and pepper to taste

Total Meal Cost $11.80

taco casserole

Taco Bell Taco Casserole 

  • 1 pound ground beef $2.06
  • 1 taco bell seasoning packet $0.98
  • Taco Bell cheese dip 15 oz $2.68
  • Ortega flour tortilla 10 counts $1.64
  • Great value Sour cream 8 oz $0.96
  • Total cost $8.32

 

Potato Soup 

  • 5-pound bag russet potatoes $2.37
  • Great Value 48 oz (6 cups) Chicken Broth $2.34
  • 16 0z carrots $0.84 (you will have plenty left over)
  • Dole celery $1.34 (you will have plenty left over)
  • Heavy whipping cream $1.34
Total cost = $8.23

 

pressure cooker chili

Easy Chili Recipe 

  • 2lbs ground beef $4.12
  • chili season package 0.98
  • diced tomatoes .50
  • tomato sauce .90
  • 4 cans chili beans .50 each $2.00
  • onion powder, salt, and pepper to taste
  • **optional saltine crackers .77

Total Meal Cost $9.27

Total cost for all 7 meals is $72.22

This leaves some money left for any staple items you might not have or need more of.


If you aren’t already using these apps please go get them now. they are amazing and can save you even more money!

 

Walmart savings catcher app

To bring your cost down even lower use Walmart’s Savings Catcher App. With Savings Catcher if a local competitor has a lower advertised price, you get an eGift Card for the difference. I have got so much money back on gift cards by doing this. Plus once you scan in your receipts on the Savings Catcher App you can toss them and if you need to make a return on an item all you need to do is pull up that app at the store and scan. Amazing! So simple.

walmart savings catcher

IBOTTA

If you still prefer certain name brand products always use IBOTTA to get rebates. Ibotta is not just for groceries, They have tons of great rebates on all types of products. I typically get back $5-$10 a week just from Ibotta! All you need to do is scan in your receipt on the app. It’s like free money. You can sign up through this link (If you do sign up please use my link so I will get a small referral credit. You will be saving money and helping out my little family all at the same time)  https://ibotta.com/register?friend=CDRGHXO

IBOTTA

 


Helpful Information About This Week’s Meal Plan

First of all, I did not include staple items like butter, milk, salt, pepper etc that you would typically already have at home in with the meal price. As a result, you may need to purchase some of these. While I wanted to include these it would be pretty difficult to add in spices, butter, and milk etc. for each recipe. I felt it would be easier to just say you’d spend roughly $10-12 a week on those items. 

Ideally, you would go over your own meal plan and try to create meals using every ingredient you purchase so you have zero waste. I will just those leftover chicken breast for lunches for me and my younger kids who aren’t in school yet.

I always cook enough for 7 people but keep in mind 2 of those 7 are only 2 years old and don’t eat much so we always have leftovers for my husband to take to work and I usually eat leftovers for lunch the next day also. If you feeding 7 adults or older kids this would most likely not be enough and you’d need to double these meals.

My 3 older kids eat breakfast and lunch at school every day. So I only cook one meal a day.

We buy 2 bags of cereal a week and 1-2 bags of chips, lunch meat, bread, milk, kool-aid, and tea and any staple items we need.

Sometimes this may go over $85 but I always stay around $100. I’ve had some negative feed back about this post being misleading and I want to make it clear that is in no way my intentions. My goal was to give recipes and a price point for simple affordable meals for large families like my self and help some other mommas out who may feel as overwhelmed as I did with a grocery budget.

From here on out I will make sure to title my post more clearly so people do not feel mis-lead. Thanks for all those who have read and who have given so much positive feed back! I am so great full 🙂  I am turning off my other 3 weeks of meal plans for a bit to get those revamped and clearly list meals and prices to avoid further confusion!

how I feed my large family for $85 a week

If you enjoyed this post please subscribe to get notified of my new meal plans each week.

HERE IS THE LINK FOR WEEK 2

 

You may also want to check out

 

How I Save Our Family $500 A Month On Groceries And Household 

How I Save Our Family $500 A Month

BBQ Pulled Pork Pressure Cooker Recipe 

Power pressure cooker pulled pork

 

Thanks for reading. As also let me know what you think in the comments.

About Brittany

Hi yall, I'm Brittany, owner of this blog. I'm a young stay at home momma to my five little bears. Residing in Kentucky. I'm slightly addicted to Dr.pepper (working on it) I love crafting, DIY projects, and finding ways to save my large family money. Our goal is to become debt free by age 30. This blog is my creative outlet where I get to share the things I love with you. And hopefully, help out a few mommas along the way. Follow me so you don't miss out on all the fun.

18 comments on “How I Feed My Family Of 7 On A $85 Week Budget From Walmart

  1. This is some awesome savings!! Our biggest issue is buying gluten free products (because my husband has celiac), which are soooooo much more expensive than the regular ones! We tend to mostly just stick to a paleo diet, which can be sort of expensive, but I think I may need to do some more shopping at Walmart, ha! Thanks for sharing <3

    • Thank you! Thankfully no one in our family has any food allergies or restrictions. That must be difficult. Remember if you use Walmart’s savings catcher app they match local competitors prices! Thanks for reading.

        • Hi Cathey. The past 3 years our school district has received a grant so that no student has to pay for breakfast or lunch. This is done yearly and may not be the case in the coming years. So I have my kiddos eat at school. If I was having to pay for the lunch and breakfast I would have them take lunches as that would be much cheaper.

  2. How do I get the recipes for each meal that requires one? Sorry to ask this elementary question but I’m in live with this budget idea. Thank you.

    • That’s wonderful to hear. We have not posted recipes for all the meals just yet but for the ones I have you just click the title of each and it will take you to the recipe. For example, the BBQ pulled pork I have (click for recipe) beside it and that should take you right to it. If it does not please let me know and I will be glad to email them to you. You can also find me on Pinterest @fivelittlebearsblog@yahoo.com and all the recipes are listed there as well.

  3. This is awesome, real recipes for real life. We all are so busy but these are recipes that can be done are delicious and doable on a budget!! Great read!!

  4. Hi! So I’m curious what the weekly budget is for all meals during the week. Looks like the dinner budget is $85 a week – what is it when all meals are involved? Thanks!

  5. I love this!!! Thank you for sharing. Looking forward to reading your other posts. I also have 5 kids, and have found many blog posts on budgeting meals, but never this big a family. One thing I may do to save more is make my own breadsticks, and a few other simple items. But, I do pay for lunches at school, so I have to cut back more.

    • I’m glad you enjoyed! I will posting a new meal plan this evening 🙂 I plan to try to make my own bread soon, I have never made my own bread before but I think it would save us even more money if I could get the hang of it.

  6. Hi, I love the Savings Catcher’s at Walmart. But, I was told by Walmart’s employee that Walmart stopped matching prices for food. I brought a $2.68 pineapple from there and Sprouts had it for $.99. It didn’t match it,so the pineapple went back and got 3 at Sprouts. I am not sure if you have used it recently,but you may want to check to see if policy changed.

    • Walmart did stop price matching competitors prices in store. Savings Catcher you scan the receipt and then they search competitors prices and within 48 hours refund you the difference on an Egift card. I used savings catcher this past Thursday 02-2-17 and they refunded me the difference for competitors prices. Is this what your doing or trying to price match in store?

  7. Hi Brittany, i too am a mother of 5 and fellow Kentuckian! Go Cats! Thank you so much for posting this. I am stay at home mom and trying to cook for our big family on one income is so hard. I usually shop at Kroger but an going to give this an honest effort and ship at Wal-Mart. Thanks again and can’t wait to see what you have planned for weeks 3 and 4.

    • Hi Shannon, I am so glad you found my blog. Feeding 5 kiddos can be so expensive if you are not careful. I hope this meal plan works out as well for your family as it has for mine 🙂

Comments are closed.